Dobrý den, milovníci prken, co neznamenají jen jediný svět!
Zdraví vás mladý divadelní soubor Mrsťa Prsťa z Kouřimi a přeje vám příjemné chvíle listování našimi stránkami. A najdete-li někdy cestu i na naše představení, tak i dobrou zábavu!

Divadlo Mrsťa Prsťa

 
Divadlo Mrsťa Prsťa vzniklo v roce 1999 z jedné skupiny dramatického oboru základní umělecké školy v Kouřimi.

  Během třináctiletého trvání stálého souboru si mladí herci vyzkoušeli řadu divadelních žánrů počínaje pohádkou (Tři veteráni), přes vlastní variaci na shakespearovské drama (Romeo, Julie a tak dál), westernovou parodii (Od La Platy k Fergussonu), barokní divadlo (Radslavův soud aneb o Heleně Trojské), ohňovou show (Faust), oživlé legendy v exteriéru (Mše duchů, Legenda o pěti mniších), stylizovanou retrokomedii (Panika? Panika. Panika!), po žánrovou commedii del´arte (Maskaráda). V roce 2005 soubor uvedl v premiéře středověké drama o honech na čarodějnice (...a ochraň nás před Šelmou!) a pustil do práce na černé crazy Skopci na porážku, s níž už víc jak rok baví diváky nejen v regionu. Mladé divadlo vedle tradiční práce na inscenacích, s nimiž se účastní řady divadelních přehlídek, pomáhá organizovat kulturní akce na Kolínsku i Kouřimsku. Mezi ně patří např. historické Plaňanské zvonění či noční prohlídky památek Sen noci kouřimské a Příběhy královského města Kolína. Své schopnosti zdokonalují členové souboru pravidelně na letních soustředěních.

  Divadlo Mrsťa Prsťa uspělo v roce 2002 se svým dvojpředstavením Dva v jednom (Romeo, Julie a tak dál + Od La Platy k Fergussonu) na národní přehlídce venkovských divadelních souborů Krakonošův divadelní podzim ve Vysokém nad Jizerou, odkud si odvezlo doporučení na Jiráskův Hronov 2003. Na národní přehlídce studentského divadla Náchodská  Prima sezóna získalo v roce 2003 cenu za westernovou parodii Od La Platy…, v roce 2004 cenu za retrokomedii Panika. Panika? Panika! a v roce 2006 za drama ...a ochraň nás před Šelmou!). 

 Na jaře roku 2007 získala inscenace Skopci na porážku aneb Lásky plné rošády ceny za režii a nejlepší inscenaci na přehlídce Klicperovy divadelní dny v Sadské a vysloužila si postup do národního kola Krakonošův divadelní podzim ve Vysokém nad Jizerou. Zde soubor získal tři herecké ceny (Radka Pšeničková, Petr Němec, Tomáš Auterský) a cenu za režii a práci se souborem (Martin Drahovzal). 

 V roce 2005 přišel soubor s dramatem o honech na čarodějnice ...a ochraň nás před Šelmou! a v roce 2006 s černou komedií Skopci na porážku aneb Lásky plné rošády. Za drhou z těcht her si soubor na jaře roku 2007 přivezl z regionální přehlídky Klicperovy dny v Sadské cenu za režii, cenu za nejlepší inscenaci a nominaci do národního kola Krakonošův divadelní podzim 2007. ve Vysokém následně získal tři ceny za herecké výkony pro Radku Pšeničkovou, Petra Němce a Tomáše Auterského, dále pak cenu za režii a práci se souborem, kterou obdržel Martin Drahovzal.

 Na podzim 2007 se v repertoáru Mrsti Prsti objevila černá komedie s hudbou a tanci Mrtvá nevěsta, která vznikla na motivy stejnojmenného filmu Tima Burtona a dalších tradičních příběhů s poněkud záhrobní tématikou. Od té doby se Nevěsta dočkala řady repríz, jejichž výsledkem byly mnohé ceny za režii, herecké výkony i kolektivní souhru souboru, ale také za hudební i výtvarnou stránku.
 
Z přehlídky Valašské Křoví si soubor v roce 2009 odvezl cenu za režii a inscenaci spolu s nominací na přehlídku Mladá scéna v Ústí nad Orlicí. Co do počtu repríz jde zatím o nejúspěšnější představení souboru.  O její oblíbenosti svědčí i to, že je stále na repertoiru divadla.

 Od podzimu 2009 uvedl Mrsťa Psťa další úspěšnou inscenaci Valmontovy nebezpečné známosti, která v roce 2010   s níž postoupil až do národního kola Divadelní Děčín a získal na mnoha přehlídkách řadu ocenění; mezi ně patří cenaza nejlepší inscenací, dále za režii, kerou se Martinu Drahovzalovi podařilo vybojovat hned třikrát, ale také opakované ceny za herectví pro Martinu Dobiášovou, Lenku Auterskou, Terezu Drahotovou nebo Tomáše Auterského.  Není tedy překvapivé, že toto představení se stalo kritikou i diváky nejoceňovanější hrou Mrsti Prsti, která se hraje dodnes /mj se stala zahajovacím představením nové scény divadla v Kutné Hoře v roce 2015 či reprezentantem na mezinárodním "česko-moravsko-slovenském" divadelním festivalu v Luhačovicích v roce 2016.

V roce 2011 přichází premiéra J.Updika „Čarodějky z města E.“ a v dalších  letech připravuje soubor především inscenace určené pro hraní v exteriérech: „Pověst o vystřelené babě“,  „Legenda o Janu Nepomuckém“,  „Bylo nás 5“ či  hra podle nedochovaného textu E. Destinové „U cíle!“. 
Souběžně s tím pracuje soubor na  mariášovém zpracování Shakespearovy komedie „Mnoho povyku pro nic“, která měla premiéru v zimě 2014 a od té doby procestovala celou republiku a vyjela i za hranice /Salzburg 2015/. Inscenace zvítězila nejen na regionální pehlídce v Sadské, ale v konkurenci desítky dalších představení z celé ČR i na národní přehlídce KDP ve Vysokém 2015  /ceny za herectví pro T. Milbacha, L. Auterskou a M. Drahovzala, cena za výtvarnou stránku i divadelní experiment/a postoupila na Jiráskův Hronov 2016.

Mrsťa Prsťa spoluorganizuje kulturní akce (např. „Sen noci kouřimské“, Noční stezky barokní a secesní Kouřimí, Zámecká Prkna Kolín) letní herecká soustředění a divadelní festival „Kouřimské poDIVování“.  


 Vedoucí, dramaturg, režisér a autor her divadla Mrsťa Prsťa Martin Drahovzal je dramaturgem Městského divadla Kolín, učí na základní umělecké škole v Kouřimi, píše divadelní hry, knihy o regionální historii a zároveň režíruje dospělé Malé divadlo Kolín, kde sám také hraje.
          


 
Premiéry
1999
Tři veteráni
Takoví jsme /pásmo skečů/
Noc na Karlštejně
2000
Klasik? Ou!
Romeo, Julie a tak dál…
2001
Od La Platy k Fergussonu
Koumaliny
Mše duchů
2002
Radslavův soud
2003
Panika Panika Panika!
Faust
2004
Legenda o pěti mniších
Maskaráda
2005
...a ochraň nás před Šelmou!
2006  
Skopci na porážku aneb Lásky plné rošády
2007
Mrtvá nevěsta
2009
Valmontovy nebezpečné známosti
2011
Pověst o vystřelené babě
Čarodějky z města E.
2012
Bylo nás 5
2013
Legenda o sv. Janu Nepomuckém
2014
U cíle! /Velocipedisté a a Ema Destinová/
Mnoho povyku pro nic
               MRSŤA PRSŤA Kouřim, e-mail: mrsta.prsta@gmail.com