Dobrý den, milovníci prken, co neznamenají jen jediný svět!
Zdraví vás mladý divadelní soubor Mrsťa Prsťa z Kouřimi a přeje vám příjemné chvíle listování našimi stránkami. A najdete-li někdy cestu i na naše představení, tak i dobrou zábavu!
Divadelní soubor Junioři

  Soubor Mrsťa Prsťa Juniors (dříve Junioři) vznikl v roce 2003 z mladších členů literárně dramatického oboru ZUŠ Kouřim a dnes ho tvoří mladí lidé, jimž divadlo zůstalo koníčkem. Ve své divadelní práci Junioři navazují na kolegy  z divadla Mrsťa Prsťa, s nimiž pořádají společná letní soustředění, kulturní akce (Kouřimské PoDIVování, Sen noci kouřimské, Plaňanské zvonění atd.) a také hrají (Mše duchů, Radslavův soud, Mrtvá nevěsta, Valmontovy nebezpečné známosti atd.)

 
  Svou divadelní kariéru nastartovali mladí adepti herectví nastudováním pohádkového příběhu Tři veteráni. Následovalo pásmo tragikomických etud ze života dětí a dospělých Takoví jsme (byli)?, které vzniklo na základě improvizací. V rámci tradiční akce Sen noci kouřimské společně s divadlem Mrsťa Prsťa oživili legendu o obsazení města Kouřimi husity  pod názvem O pěti mniších.

  Po reflexi každodenního života sáhli Junioři po klasice od K. J. Erbena a jako námět své nové hry si zvolili ponurou báseň Svatební košile, pocházející ze známé sbírky Kytice. Poslední dvě představení zahráli v březnu roku 2005 opět na okresním kole Dětské scény v Kolíně, kde sklidili úspěch s pásmem Takoví jsme (byli)? a poprvé postoupili za hranice kolínského okresu – na krajské kolo do Stochova.
 
V roce 2006 soubor experimentoval s žánry a uvedl parodii na teenagerovské horory nazvanou Jekot. Už tradičně ji odvezl na Dětskou scénu do Kolína, kde opakoval úspěch z minulého roku a opětovně si tak vydobyl účast na krajské přehlídce mládežnických divadel  ve Stochově.  V květnu se Junioři podíleli na přípravě školní akademie a zároveň chystali ohňové představení pro kolínskou Muzejní noc. O letních prázdninách jeli zdokonalit své divadelní schopnosti na soustředění do Maršovic, kde pro ně jejich služebně starší kolegové z divadla Mrsťa Prsťa přichystali program skrytý pod názvem Bonboniéra 2006. Zde si vyzkoušeli rozdílnost divadelní práce na klasickém dramatickém textu (Romeo a Julie) i situační komedii (Jezinky bezinky). V září při nočních prohlídkách památek spojili síly Junioři s Mrsťou, a pro Sen noci kouřimské zinscenovali krátké příběhy nazvané Nezbední bakaláři a Mše duchů.

 V roce 2007 se pokusili dát dohromady retrokomedii Jezinky bezinky a nadále spolupracovali s partnerskými divadly. V rámci programu oslav 650. výročí založení kláštera v Klášterní Skalici se členové souboru podíleli na inscenovaných obrazech Král Karel IV. přijíždí do Skalice a na ohnivé legendě  O Faustu Kouřimském.  Na konci prázdnin v roce 2007 stihli Junioři odehrát ještě lidové divadlo v rámci Snu noci kouřimské Co se stalo v Olomóci.

 V létě se soubor přemístil na divadelní soustředění nazvané Dadaktivka 2007, tentokrát do Slabců u Rakovníka. Po experimentech s divadelními žánry na soustředěních se  zde Junioři poprvé pustili do dramatu, a to rovnou detektivního. Během soustředění vznikla detektivka podle A. Christie Deset malých černoušků, která se souboru stala milníkem na cestě za dospělým divadlem. Po vřelém diváckém přijetí na domácí scéně i dalších místech regionu (v Českém Brodě nebo Sadské) byl soubor v roce 2008 doporučen z přehlídky studentského divadla Prima setkání ve Strašecím na národní Kolo Náchodská prima sezóna a odvezl si také Cenu kolektivu za herectví.

 Po novém nastudování exteriérových představení Radslavův soud (podzim 2008) a Středověká škola (jaro 2009) společně s Mrsťou Prsťou se na letním soustředění v roce 2009 setkává se sklepáckou klasikou Mazaný Filip. Parodie na noirové detektivky se po premiéře na III. Kouřimském PoDIVování v říjnu téhož roku stala prozatím nejúspěšnější hrou souboru. Junioři za Filipa získali ceny na regionálních soutěžích i na národní přehlídce Krakonošův divadelní podzim ve Vysokém nad Jizerou 2010: Martin Drahovzal za režii, Lenka Auterská, Petr Žďárský a Daniel Čihák za herecké výkony). 
 
 Na podzim 2010 se dočkala premiéry, opět v rámci Kouřimského PoDIVování, ztřeštěná komedie o jedné (ne)podařené bankovní loupeži pod názvem Sbal Špita a vypadni! Komedie byla oceněna na krajské přehlídce ve Slavičíně a doporučena do programu Celostátní přehlídky studentských divadel Mladá scéna. O rok později se Junioři pustli do komediální klasiky Někdo to rád.. Známý příběh o dvou muzikantech prchajících před gangstery v převleku za členky dívčí (v našem případě taneční) skupiny se stal divácky velmi oblíbeným a stále je na repertoáru našeho souboru.
 
Řadu ocenění získala záhrobní komedie Deadline, premiérově uvedená v prosinci 2012. Představení uspělo na Klicperových divadelních dnech v Sadské 2013, kde získalo čestná uznání za scénografické řešení a Klára Spodniaková za roli Klauna a ceny pro Martina Drahovzala za režii, Veroniku Růžkovou za roli Perly a především Cenu pro nejlepší inscenaci s postupem na Národní přehlídku ve Vysokém n. Jizerou. Na Krakonošově divadelním podzimu ve Vysokém 2013 potom sběr ocenění pokračoval čestným uznání za scénář a apelativní jevištní výpověď a uznání se dostalo i Tomáši Milbachovi v roli Zoltána. Cenu poroty zde získala Verča Růžková za roli Perly.
 
Rok 2013 patřil dobovému dobrodružnému příběhu s romantickými prvky Tajemství hostince U Létavého draka. Zcela jiný žánr si potom soubor vyzkoušel v roce 2014 v bláznivé komedii inspirované brakovou literaturou a béčkovými filmy s názvem Měsíční kámen, i tato inscenace byla doporučena do programu Celostátní přehlídky studentských divadel Mladá scéna.
 
               MRSŤA PRSŤA Kouřim, e-mail: mrsta.prsta@gmail.com